Słów kilka o pierwszym tańcu

 

Pierwszy taniec to jeden z najważniejszych momentów podczas przyjęcia weselnego, ale tak właściwie to dlaczego?

Kiedy część oficjalną macie już za sobą (Wy, czyli Młode Pary), jesteście po ceremonii, przyjęliście życzenia, przywitaliście się z gośćmi, zjedliście obiad i udało Wam się nawet trochę odetchnąć to znak, że nadszedł czas na pierwszy taniec.


Pierwszy taniec w wykonaniu Młodych to nie jest obowiązek.


Pierwszy taniec odbyć się z pewnością powinien, w tej czy innej formie. Jeśli z różnych powodów nie chcecie, aby ten “ciężar” spoczywał wyłącznie na Was i nie macie ochoty tańczyć na oczach najbliższych to należy go zorganizować, chociażby z udziałem wszystkich zaproszonych gości, aby dać wyraźny sygnał, że parkiet jest do dyspozycji i nie ma nic strasznego w tym, żeby na nim przebywać.

Jak wiadomo najciężej jest się przemóc, potem to już z górki, a na samym początku podłoga parzy. Jeśli motywem mającym zachęcić ludzi do wyjścia na parkiet będzie jedynie komenda od DJ’a:

“Drodzy goście, już teraz zapraszam na parkiet wszystkich, którzy chcą potańczyć.”

to efekt nie będzie z pewnościa satysfakcjonujący. Wyjdą dwie pary, reszta będzie siedzieć, ktoś pójdzie po kawę, ktoś inny wyjdzie na tzw. papieroska i zrobi się chaos, którego w bardzo prosty sposób można uniknąć. Pierwszym tańcem dajemy gościom znać, że teraz jest czas, aby wszyscy zgromadzili się na parkiecie.


Idea pierwszego tańca na weselu wywodzi się z tradycji rozpoczynania balu od oficjalnego tańca. Podobnie jest np. podczas studniówek, gdzie imprezę rozpoczyna sie od poloneza. W tradycji europejskiej bardzo powszechny jest również walc wiedeński.


Załóżmy sytuację, że to Wy jako świeżo upieczeni Nowożeńcy chcecie otworzyć część taneczną przyjęcia weselnego, co patrząc pod kątem statystycznym ma miejsce na zdecydowanej większości wesel.

Jaką wybrać piosenkę? Jak zatańczyć?

Wybór piosenki do pierwszego tańca to kwestia, którą musicie rozstrzygnąć sami i nikt nie powinien Wam w tym przeszkadzać. To może być utwór, który kojarzy Wam się z Waszą miłością, o którym wiecie tylko Wy, który jest dla Was w jakiś sposób specyficzny lub taki, który po prostu bardzo lubicie! To bez znaczenia czy pierwszy taniec będzie szybki czy wolny. Powinien w jakiś sposób odzwierciedlać Wasz związek i Was samych.

Choreografia do tańca również zależy tylko i wyłącznie od Was. Często zdarza się że Młode Pary, chcąc wypaść jak najlepiej, pobierają nauki w szkołach tańca. Super! Jeśli jednak wolicie przetuptać swój pierwszy taniec z nogi na nogę to nie ma w tym nic złego. To Wasza chwila, Wasz moment i Wasze wesele.

Poniżej przykładowa lista kilkunastu utworów, które towarzyszyły Nowożeńcom w 2018 roku podczas pierwszego tańca (kolejność przypadkowa). Moze znajdziecie jakąś inspirację 😉


Taniec w chmurach? Kliknij o tutaj.


Ira – Powtarzaj to

Eleni – Tylko w twoich dłoniach

Patrycja Markowska – Czy przyjdzie wiosna

Ed Sheeran – Perfect

Celine Dion – Because you loved me

Depeche Mode – Somebody

Rihanna – Love on the brain

Zbigniew Wodecki – Oczarowanie

Shawn Mendes – In my blood

Eva Cassidy – Fields of gold

Michael Buble – Everything

Roy Orbison – Oh my love, my darling

Gavin DeGraw – More than anyone

Christina Perri – A thousand years

Bitamina – Dom

Ania Wyszkoni – Czy ten pan i pani

Paweł Domagała – Weź nie pytaj

Linkin Park – Heavy

Jasmine Thompson – Willow

Francis Cabrel – Je t’aimais, je t’aime, je t’aimerai


Warning: Undefined variable $meta_text in /home/users/mafifurach/public_html/efbe/wp-content/themes/efbemusic/elements/content-single.php on line 42